Hogy mondjam el, és mit csináljak?

Ezt az oldalt azért hoztam létre, hogy segítséget, új információkat, új szempontokat nyújtsak beszélgetéseitekhez, amikor ez a fura családforma, a mozaikcsalád kerül szóba, amiben Ti is éltek gyermeke(i)tekkel.

Czernák Eszter írt egy remek kisregényt a 6-10 éves korosztály részére Kedves Apu! Egy mozaikcsalád mindennapjai címmel, amelyet elolvastam, és ezen a felületen, illetve itt is is ismertettem, ajánlottam a mozaikcsaládban élők számára. 

Ehhez a regényhez készítettem egy rövid, olvasmányos kiadványt, amelyben a mozaikcsaládos lét fontosabb állomásairól, helyzeteiről, nehézségeiről találhattok hasznos ismereteket. Úgy hiszem, ezeken keresztül jobban megérthetitek ennek a családformának a sajátosságait, ezáltal pedig felkészültebbek lehettek egyes helyzetekben (pl. összeköltözés, közös szabályok kialakítása stb.)


A kiadvány fő célja mégis, hogy beszélgetésötleteket adjon, amelyekkel a gyerkőcötöknek segíthettek a téma feldolgozásában, s így személyes bizonytalanságai, gondjai tisztázásában, megoldásában. A kiadvány sorra veszi az egyes fejezetek azon témáit, amelyek kérdéseket ébreszthetnek a gyermekben, és a történésekhez kapcsolódva ad tippeket, hogy milyen kérdéssel és milyen irányba érdemes a beszélgetéseket elvinni, hogy azok hasznosak legyenek. Hiszem, hogy ezzel elősegíthetjük, hogy a mozaikcsaládba kerülő gyerekek könnyebben megbarátkozzanak kéretlen helyzetükkel, amely még ha tündéri felnőttek által is lett, mégiscsak a természetes, megszokott családi közegüknek egy mesterséges folytatása, amihez alkalmazkodniuk kell. Ez nem könnyű feladat sem gyerek, sem felnőtt részére, de egy kis segítséggel elejét vehetjük néhány tipikusnak mondható nehézségnek.

A kiadvány a lenti linken tölthető le (nyomtatható változatban), és azoknak is ajánlom, akik a Kedves Apu! kisregényt nem olvasták, mert a mű ismerete nélkül is bőven kaphatnak ötleteket a gyerkőcükkel történő beszélgetésekhez, és a sajátos családformájukból fakadó nehézségek kezeléséhez. 

És miért fontos ez? Mert ennek a családformának kell egy pár év, hogy bejáratódjon, "felpörögjön". Ha sodródunk, és a gyerekeinknek sem tudunk működőképes, az egész családot előrevivő segítséget adni az új családtagok és családi szabályok elfogadásában, akkor a törvényszerűen jelentkező problémák eláraszthatnak, és hajlamosak lehetünk hamarabb feladni az új család eszményét, mint hogy megtegyünk érte minden tőlünk telhetőt.

Olvassátok hát, beszélgessetek, hozzatok fel témákat bátran, és nagyon örülnék, ha tapasztalataitokat, véleményeteket meg is osztanátok velem akár itt, kommentben (névtelen üzenetre is lehetőség van), akár a baranyaiszilvia@mozaikosok.hu email-címre postázva; és megköszönöm, ha a Tetszik gombot is megnyomjátok, ha letöltitek a kiadványt! 👋

Letöltés







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Fontos a véleményed, mondd el, lehet, hogy épp a te tapasztalataid segítenek valakit át egy aktuális nehézségen!